Huge Inventory / Fast Shipping
7" x 10" Brady Label - 81883
- Part #:
- 81883
Product Description
Brady, 81883, Label, 7" W, 10" H, Black, Red on Glow
30 Years of Service
BradyGlo™ High Intensity Polyester (B-523) provides high adhesion and luminance for egress marking in low light areas in and along stairwells of public buildings.
| Part Number | 81883 |
| Product Number | 81883 |
| UPC | 754473818838 |
| UOM | Pack of 10 Each |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Synthetic Rubber |
| Application | Facility Identification, Exit and Egress Marking |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL 1994 Compliant, New York Local Law 26 RS 6-1 & 6-1A, City of New York, Department of Buildings MEA No. 218-05 Vol3 BR, 41-9-6 UV |
| Brady Material Number | B-523 |
| Calculated Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Color | Black, Red on Glow |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 7 in W |
| Dimensions (metric) | 177,80 mm (W) x 254,00 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | MEA Approved, UL 1994, UL Listed for US |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 254.00 mm |
| Illumination | Glow in the Dark |
| Image or Text | Image & Text |
| Industry Compliance UL | UL1994 |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Laminated | Laminated |
| Layout | Portrait |
| Material | Phosphorescent Polyester |
| Material Properties | Explosion-safe, Photoluminescent |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | MEA Approved |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Class II |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer and Label Applications | General Identification, Lean / 5S, Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-523 |
| SAP Local Description | B523 10X7 RED/BLK/GLO NOT AN EXIT 10/PK |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 10 in x 7 in |
| Sign Type | Admittance and Exit |
| Text Language | English |
| Text Legend | NOT AN EXIT |
| Thickness (imperial) | 0.0094 in |
| Thickness (metric) | 0.239 mm |
| Trade Name | BradyGlo |
| Width (imperial) | 7 in |
| Width (metric) | 177.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |