Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
Keep a variety of tags in place with these Reusable Nylon Beaded Ties.
| Part Number | 81761 |
| Product Number | 81761 |
| UPC | 754473817619 |
| UOM | Pack of 100 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Inspection Tagging |
| Color | White |
| Dimensions (imperial) | 8 in L |
| Dimensions (metric) | 203,20 mm (L) |
| Length (imperial) | 8 in |
| Length (metric) | 203.20 mm |
| Material | Plastic |
| Material Type | Nylon |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag Tie |
| SAP Local Description | REUSABLE BEADED TIES 8 in LONG |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |