Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Tag - 81760
- Part #:
- 81760
Product Description
Lockout Tag Wire, 0.0217 in W x 12 in L, Galvanized Steel
30 Years of Service
This 26 gauge galvanized steel wire is ideal for holding tags securely in harsh conditions.
| Part Number | 81760 |
| Product Number | 81760 |
| UPC | 754473817602 |
| UOM | Pack of 100 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Inspection Tagging, Lockout Tagout |
| Color | Silver |
| Dimensions (imperial) | 12 in L |
| Dimensions (metric) | 30,48 cm (L) |
| Length (imperial) | 12 in |
| Length (metric) | 30.48 cm |
| Material | Galvanized Steel |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Wire |
| SAP Local Description | WIRE FASTENER,26 GA, 12 in,100/PK |
| Wire Diameter (imperial) | 0.0217 in |
| Wire Diameter (metric) | 0.55 mm |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |