Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 80944
- Part #:
- 80944
Product Description
BradyLink Warning Posts, Yellow, 40 in H x 2.5 in Dia, Polyethylene, Pack of 6 Each
30 Years of Service
Bradylink Warning Posts are made of colorful polystyrene and polyethylene and are a decorative, rust-free alternative to metal posts. Each post includes base, top and c-hook.
| Part Number | 80944 |
| Product Number | 80944 |
| UPC | 754473809447 |
| UOM | Pack of 6 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Traffic Control |
| Base Diameter (imperial) | 14 in |
| Base Diameter (metric) | 355.60 mm |
| Base Size (imperial) | 14 in Dia |
| Base Size (metric) | 355.60 mm Dia |
| Color | Yellow |
| Diameter (imperial) | 2.5 in |
| Diameter (metric) | 63.50 mm |
| Dimensions (imperial) | 40 in H x 2.5 in Dia |
| Dimensions (metric) | 1016,00 mm (H) x 63,50 mm (Dia) |
| Height (imperial) | 40 in |
| Height (metric) | 1016.00 mm |
| Material | Polyethylene |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Post |
| SAP Local Description | BRADYLINK WRNG POST-SOLID YLW-SML 6/PK |
| Trade Name | BradyLink |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |