Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 80127
- Part #:
- 80127
Product Description
Indoor TensaBarrier Barricade System, Black, 40 in H
30 Years of Service
Use the indoor Tensabarrier™ Barricade System from Brady® to create instant pedestrian barricades in your facility.
| Part Number | 80127 |
| Product Number | 80127 |
| UPC | 754473801274 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Traffic Control |
| Base Diameter (imperial) | 14 in |
| Base Diameter (metric) | 355.60 mm |
| Base Size (imperial) | 14 in Dia |
| Base Size (metric) | 355.60 mm Dia |
| Belt Length (imperial) | 7.5 ft |
| Belt Length (metric) | 2.29 m |
| Belt Material | Nylon |
| Color | White on Black |
| Diameter (imperial) | 2 in |
| Diameter (metric) | 50.80 mm |
| Dimensions (imperial) | 40 in H x 2 in Dia |
| Dimensions (metric) | 1016,00 mm (H) x 50,80 mm (Dia) |
| Height (imperial) | 40 in |
| Height (metric) | 1016.00 mm |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Stanchion |
| SAP Local Description | BLACK POST, PRINTED BELT |
| Text Legend | CAUTION DO NOT ENTER |
| Trade Name | Tensabarrier |
| Weight (imperial) | 26 lb |
| Weight (metric) | 11.8 kg |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |