Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 80117
- Part #:
- 80117
Product Description
Traffic Cone Snap-On Signs, 10.5 in H x 12.75 in W x .06 in D, Red/White
30 Years of Service
Turn your standard orange traffic cones into a visual warning with easy Snap-On Signs from Brady®.
| Part Number | 80117 |
| Product Number | 80117 |
| UPC | 754473801175 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Traffic Control |
| Brady Material Number | B-401 |
| Color | Red, White |
| Dimensions (imperial) | 10.5 in H x 12.75 in W |
| Dimensions (metric) | 32,385 cm (W) x 266,70 mm (H) |
| Height (imperial) | 10.5 in |
| Height (metric) | 266.70 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Polystyrene |
| Material Properties | Rigid |
| Material Type | Polystyrene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| SAP B-Number | B-401 |
| SAP Local Description | DO NOT ENTER (CONE SIGN) |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Text Language | English |
| Text Legend | DO NOT ENTER |
| Thickness (imperial) | 0.06 in |
| Thickness (metric) | 1.524 mm |
| Type | Snap-On Sign |
| Width (imperial) | 12.75 in |
| Width (metric) | 32.385 cm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |