Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 78263
- Part #:
- 78263
Product Description
Pavement Marking Tape, Retroreflective Tape, Reflective White, 4 in x 150 ft
30 Years of Service
Economy Pavement Marking Tape from Brady® is constructed of foil-backed vinyl, coated with sand and reflective beads to provide traction and reflect light.
| Part Number | 78263 |
| Product Number | 78263 |
| UPC | 754473782634 |
| UOM | Roll of 150 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Adhesive |
| Application | Traffic Control |
| Color | White |
| Dimensions (imperial) | 4 in W x 150 ft L |
| Dimensions (metric) | 101,60 mm (W) x 45,72 m (L) |
| Length (imperial) | 150 ft |
| Length (metric) | 45.72 m |
| Material | Retroreflective Tape |
| Material Properties | Reflective |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Floor Marking Tape |
| SAP Local Description | WHITE PAVE MARK TAPE 4X150 ft |
| Width (imperial) | 4 in |
| Width (metric) | 101.60 mm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer and Reproductive Harm |
| Contains CA Prop 65 Cancer and Reproductive Harm Chemical | DEHP |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |