Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
S-hooks temporarily attach lengths of chain together.
| Part Number | 78257 |
| Product Number | 78257 |
| UPC | 754473782573 |
| UOM | Pack of 36 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Traffic Control |
| Brady Material Number | B-900 |
| Color | Yellow |
| Dimensions (imperial) | 2 in W |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) |
| Material | Polyethylene |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Hook |
| SAP Local Description | CONNECTING S HOOK 2 in YLW |
| Trade Name | BradyLink |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |