Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 78246
- Part #:
- 78246
Product Description
Connecting Links, Yellow, 2 in L, Polyethylene
30 Years of Service
Polyethylene chain for indoor use only.
| Part Number | 78246 |
| Product Number | 78246 |
| UPC | 754473782467 |
| UOM | Pack of 36 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Traffic Control |
| Brady Material Number | B-900 |
| Color | Yellow |
| Dimensions (imperial) | 2 in W x 2 in L |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 50,80 mm (L) |
| Length (imperial) | 2 in |
| Length (metric) | 50.80 mm |
| Material | Polyethylene |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Chain Link |
| SAP Local Description | CONNECTING LINK 2 in YLW LINK |
| Trade Name | BradyLink |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |