Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 77210
- Part #:
- 77210
Product Description
BradyCone Lock-In Sign Frame, 10 in H x 10 in W, Red
30 Years of Service
Lock-in sign frame attaches to the top a Bradycone™ and is perfect for displaying your pictogram labels to alert workers of specific hazards.
| Part Number | 77210 |
| Product Number | 77210 |
| UPC | 754473772109 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Traffic Control |
| Color | Red |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 10 in W |
| Dimensions (metric) | 254,00 mm (W) x 254,00 mm (H) |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 254.00 mm |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign Holder |
| SAP Local Description | SIGN HOLDER, 10 in X 10 in |
| Special Properties | Collapsible?: No |
| Trade Name | BradyCone |
| Type | Lock-In Sign Frame |
| Width (imperial) | 10 in |
| Width (metric) | 254.00 mm |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |