Huge Inventory / Fast Shipping
8" x 8" Brady Label - 70102
- Part #:
- 70102
Product Description
Brady, 70102, Label, 8" W, 8" H, White on Black
30 Years of Service
Braille signs from Brady® meet ADA requirements and ICC/ANSI 117.1 specifications for identifying permanent rooms within a building.
| Part Number | 70102 |
| Product Number | 70102 |
| UPC | 754473701024 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-81 |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | White on Black |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 8 in H x 8 in W |
| Dimensions (metric) | 203,20 mm (W) x 203,20 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 8 in |
| Height (metric) | 203.20 mm |
| Image or Text | Image & Text |
| Material | Plastic |
| Material Properties | Rigid |
| Material Type | Plastic |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Mounting Type | Adhesive Tape |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-81 |
| SAP Local Description | BRAILLE (ADA) SIGN |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 8 in x 8 in |
| Sign Type | Office & Facility Signs & Labels |
| Text Language | Braille, English |
| Text Legend | MEN |
| Width (imperial) | 8 in |
| Width (metric) | 203.20 mm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer and Reproductive Harm |
| Contains CA Prop 65 Cancer and Reproductive Harm Chemical | Chromium |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |