Huge Inventory / Fast Shipping
19" x 12" Brady Label - 65903
- Part #:
- 65903
Product Description
Brady, 65903, Label, 19" W, 12" H, Black, Red on White
30 Years of Service
Make sure your employees know where to find confined space permits when they need them with our sign/permit holder.
| Part Number | 65903 |
| Product Number | 65903 |
| UPC | 754473659035 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Color | Black, Red on White |
| Dimensions (imperial) | 12 in H x 19 in W |
| Dimensions (metric) | 482,60 mm (W) x 304,80 mm (H) |
| Height (imperial) | 12 in |
| Height (metric) | 304.80 mm |
| Label Holder Loading Orientation | Horizontally |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign Holder |
| SAP Local Description | CONFINED SPACE SIGN/PERMIT HOLDER |
| Width (imperial) | 19 in |
| Width (metric) | 482.60 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |