Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
Create your custom lockout kit by filling this Lockout Security Bag with the lockout devices and padlocks you need.
| Part Number | 65780 |
| Product Number | 65780 |
| UPC | 754473657802 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive (Y/N) | No |
| Application | Lockout Tagout |
| Bag Material | Canvas |
| Color | Black on Yellow |
| Dimensions (imperial) | 9.75 in H x 18 in W |
| Dimensions (metric) | 457,20 mm (W) x 247,65 mm (H) |
| Height (imperial) | 9.75 in |
| Height (metric) | 247.65 mm |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Material | Rugged Canvas |
| Material Type | Polyvinylchloride |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Lockout Case |
| Risk Type | Electrical Risk, Mechanical Risk |
| SAP Local Description | L/O BAG YELLOW CANVAS DUCK BAG |
| Text Language | English |
| Text Legend | LOCK OUT FOR SAFETY |
| Weight (imperial) | 0.52 lb |
| Weight (metric) | 0.238 kg |
| Width (imperial) | 18 in |
| Width (metric) | 457.20 mm |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |