Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
Use these high visibility red devices in conjunction with Lockout Tags from Brady® to comply with OSHA's Lockout/Tagout Standard.
| Part Number | 65691 |
| Product Number | 65691 |
| UPC | 754473656911 |
| UOM | Pack of 6 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Blockout Center Hub Width (imperial) | 0.1 in |
| Blockout Center Hub Width (metric) | 2.54 mm |
| Blockout Height (imperial) | 3.31 in |
| Blockout Height (metric) | 84.07 mm |
| Brady Material Number | LOTO-49 |
| Color | Red |
| Dimensions (imperial) | 3.31 in H x 0.8 in W |
| Dimensions (metric) | 20,30 mm (W) x 84,07 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | OSHA 1910.147 |
| Fuse Size (imperial) | 1.063 in |
| Fuse Size (metric) | 27.00 mm |
| Height (imperial) | 3.31 in |
| Height (metric) | 84.07 mm |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Lockout Type | Fuse Blockout |
| Material | ABS |
| Maximum Service Temperature (°C) | 60 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 140 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -25 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -13 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Lockout Device |
| Risk Type | Electrical Risk |
| SAP B-Number | LOTO-49 |
| SAP Local Description | FUSE BLOCKOUT - LRG 6 PK |
| Service Temperature Range (°C) | -25 °C - 60 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -13 °F - 140 °F |
| Width (imperial) | 0.8 in |
| Width (metric) | 20.30 mm |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |