Huge Inventory / Fast Shipping
6" x 1" Brady Label - 65508
- Part #:
- 65508
Product Description
Brady, 65508, Label, 6" W, 1" H, Clear
30 Years of Service
B-674 clear overlaminate protects existing lock labels from dirt and grease.
| Part Number | 65508 |
| Product Number | 65508 |
| UPC | 754473655082 |
| UOM | Pack of 40 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Lockout Tagout |
| Brady Material Number | B-674 |
| Color | Clear |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 6 in W |
| Dimensions (metric) | 152,40 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Material | Polyester Overlaminate |
| Material Properties | Optically Clear |
| Maximum Service Temperature (°C) | 90 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 194 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Laminate |
| SAP B-Number | B-674 |
| SAP Local Description | B674 1.0X6.0 LOCKOUT OVERLAM 40 PCS/PK |
| Thickness (imperial) | 0.0019 in |
| Thickness (metric) | 0.048 mm |
| Width (imperial) | 6 in |
| Width (metric) | 152.40 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |