Huge Inventory / Fast Shipping
3" x 5.75" Brady Tag - 65299
- Part #:
- 65299
Product Description
Tags PERMIT ENTRY CONFINED SPACE ENTRY IN PROGRESS Polyester 5.75x3 25PK
30 Years of Service
These heavy duty laminated tags meet OSHA Standard 1910.146 for identifying confined space.
| Part Number | 65299 |
| Product Number | 65299 |
| UPC | 754473652999 |
| UOM | Pack of 25 Tags |
| Brand Name | Brady |
| Application | Safety Identification |
| Attachment Type | Nylon Ties |
| Brady Material Number | B-837 |
| Color | Black, Red on White |
| Dimensions (imperial) | 5.75 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,2 mm (W) x 146,05 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145, OSHA 1910.153 |
| Finish | Matte |
| Grommet Material | Metal |
| Header | DANGER |
| Height (imperial) | 5.75 in |
| Height (metric) | 146.05 mm |
| Hole Inside Diameter (imperial) | 0.375 in |
| Hole Inside Diameter (metric) | 9.53 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Includes | (25) Nylon Ties |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Laminated | Laminated |
| Material | Heavy Duty Polyester |
| Material Properties | Heavy-duty |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Number of Printed Sides | 2 |
| Perforated | Not Perforated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Cold-resistant, Grease-resistant, Heat-resistant, Water-resistant |
| Reverse Header | DANGER |
| Reverse Legend | COMMENTS |
| SAP B-Number | B-837 |
| SAP Local Description | B837 5.75X3 RED/BLK/WHT 25/PKG |
| Tag Type | Safety Tag |
| Text Language | English |
| Text Legend | PERMIT ENTRY CONFINED SPACE ENTRY IN PROGRESS NAME___DEPT___DATE___ |
| Thickness (imperial) | 0.0252 in |
| Thickness (metric) | 0.64 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.2 mm |
| Withstands Pull Force | 50 lbs |
| Write-On Area? | Yes |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer and Reproductive Harm |
| Contains CA Prop 65 Cancer and Reproductive Harm Chemical | Lead |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |