Huge Inventory / Fast Shipping
14" x 10" Brady Label - 65262
- Part #:
- 65262
Product Description
Brady, 65262, Label, 14" W, 10" H, Black, Red on White
30 Years of Service
Blank signs and panels can be customized to your specific needs.
| Part Number | 65262 |
| Product Number | 65262 |
| UPC | 754473652623 |
| UOM | Pack of 10 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, Safety Identification |
| Brady Material Number | B-101 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black, Red on White |
| Corner Type | Square |
| Country | MX, US |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 14 in W |
| Dimensions (metric) | 355,60 mm (W) x 254,00 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1593 |
| Finish | Semi-gloss |
| Header | DANGER |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 254.00 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polycoated Tag |
| Material Type | Tagstock |
| Maximum Service Temperature (°C) | 70 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 158 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ASTM D 1593 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-101 |
| SAP Local Description | B101 10X14 DANGER HDR ONLY 10/PKG |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 70 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 158 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 10 in x 14 in |
| Sign Type | Warning |
| Text Language | English |
| Thickness (imperial) | 0.0024 in |
| Thickness (metric) | 0.061 mm |
| Width (imperial) | 14 in |
| Width (metric) | 355.60 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |