Huge Inventory / Fast Shipping
6" x 6" Brady Label - 63240
- Part #:
- 63240
Product Description
Brady, 63240, Label, 6" W, 6" H, White on Black
30 Years of Service
Use these durable labels to easily identify and sort waste for disposal.
| Part Number | 63240 |
| Product Number | 63240 |
| UPC | 754473632403 |
| UOM | Roll of 500 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-928 |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | White on Black |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 6 in H x 6 in W |
| Dimensions (metric) | 152,40 mm (W) x 152,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 6 in |
| Height (metric) | 152.40 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -46 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -51 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Hazardous Materials |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-928 |
| SAP Local Description | B928 6X6 BLK/WHT EMPTY LABEL 500/ROLL |
| Service Temperature Range (°C) | -46 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -51 °F - 176 °F |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 6 in x 6 in |
| Sign Type | Office & Facility Signs & Labels |
| Text Language | English |
| Text Legend | EMPTY |
| Thickness (imperial) | 0.0049 in |
| Thickness (metric) | 0.124 mm |
| Width (imperial) | 6 in |
| Width (metric) | 152.40 mm |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer and Reproductive Harm |
| Contains CA Prop 65 Cancer and Reproductive Harm Chemical | DEHP |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |