Huge Inventory / Fast Shipping
6" x 6" Brady Label - 60447
- Part #:
- 60447
Product Description
Brady, 60447, Label, 6" W, 6" H, Green on White
30 Years of Service
Durable labels comply with all current Federal regulations regarding identification of waste materials for transportation off-site.
| Part Number | 60447 |
| Product Number | 60447 |
| UPC | 754473604479 |
| UOM | Pack of 100 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-235 |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | Green on White |
| Compatible Surface Types | General |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 6 in H x 6 in W |
| Dimensions (metric) | 152,40 mm (W) x 152,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Finish | Semi-gloss |
| Header | NON-HAZARDOUS WASTE |
| Height (imperial) | 6 in |
| Height (metric) | 152.40 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Paper |
| Material Type | Paper |
| Maximum Service Temperature (°C) | 65 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 149 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Hazardous Materials |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant |
| SAP B-Number | B-235 |
| SAP Local Description | B235 6X6 GRN/WHT 100 PCS/PKG HAZ LBL |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 65 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 149 °F |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 6 in x 6 in |
| Sign Type | Chemical & Hazardous Substance |
| Text Language | English |
| Text Legend | OPTIONAL INFORMATION SHIPPER____, ADDRESS____, CONTENTS____ |
| Thickness (imperial) | 0.0038 in |
| Thickness (metric) | 0.097 mm |
| Width (imperial) | 6 in |
| Width (metric) | 152.40 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |