Huge Inventory / Fast Shipping
3" x 1.875" Brady Label - 60320
- Part #:
- 60320
Product Description
Brady, 60320, Label, 3" W, 1.875" H, Black, Blue, Red, Yellow on White
30 Years of Service
Create customized, professional looking Right-To-Know labels on your computer in seconds using HMIG Pin-Feed Labels.
| Part Number | 60320 |
| Product Number | 60320 |
| UPC | 754473603205 |
| UOM | Roll of 500 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, Hazard Communication Identification, Safety Identification |
| Brady Material Number | B-98 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black, Blue, Red, Yellow on White |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 1.875 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 47,63 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | GHS, NFPA 704, OSHA 1910.1200 |
| Height (imperial) | 1.875 in |
| Height (metric) | 47.63 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Label Properties | Standard High Quality |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Paper |
| Material Type | Paper |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Hazardous Materials |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-98 |
| SAP Local Description | PAPR,1.875X3.0 in,SMALL HMIG, 500/ROLL |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 1.875 in x 3 in |
| Sign Type | Safety |
| Text Language | English |
| Text Legend | HEALTH FLAMMABILITY INSTABILITY PROTECTIVE EQUIPMENT |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |