Huge Inventory / Fast Shipping
32" x 4.25" Brady Pipe Marker - 59918
- Part #:
- 59918
Product Description
Blank Pipe Marker Carrier, 4.25 in H x 32 in W, Fits Pipes 10 in Dia. or Larger
30 Years of Service
Ideal for installing custom pipe markers on the spot.
| Part Number | 59918 |
| Product Number | 59918 |
| UPC | 754473599188 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Pipe and Valve Marking |
| Brady Material Number | B-883 |
| Color | White |
| Dimensions (imperial) | 4.25 in H x 32 in W |
| Dimensions (metric) | 812,80 mm (W) x 107,95 mm (H) |
| Height (imperial) | 4.25 in |
| Height (metric) | 107.95 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Fiberglass Reinforced Plastic |
| Material Properties | High Visibility, Rigid |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 248 °F |
| Minimum Pipe Diameter (imperial).1 | 10 in |
| Minimum Pipe Diameter (metric) | 254.00 mm |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Pipe Diameter Range (imperial) | 10 in or larger |
| Pipe Diameter Range (metric) | 254.00 mm or larger |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Pipe Marker |
| SAP B-Number | B-883 |
| SAP Local Description | B883 BLANK CARRIER & CLIPS |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 120 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 248 °F |
| Width (imperial) | 32 in |
| Width (metric) | 812.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |