Huge Inventory / Fast Shipping
2.375" x 2.375" Brady Label - 58461
- Part #:
- 58461
Product Description
Brady, 58461, Label, 2.375" W, 2.375" H, Black, Blue, Red, Yellow on White
30 Years of Service
| Part Number | 58461 |
| Product Number | 58461 |
| UPC | 754473584610 |
| UOM | Pack of 250 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Self-Adhesive |
| Application | Facility Identification, Hazard Communication Identification, Safety Identification |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | Black, Blue, Red, Yellow on White |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 2.375 in H x 2.375 in W |
| Dimensions (metric) | 60,33 mm (W) x 60,33 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | GHS, NFPA 704, OSHA 1910.1200 |
| Height (imperial) | 2.375 in |
| Height (metric) | 60.33 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Label Properties | Standard High Quality |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Paper |
| Material Properties | Easy to Apply, Flexible |
| Meets Industry Standards - Signs | GHS |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | RTK 2 3/8 X 2 3/8 |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 2.375 in x 2.375 in |
| Sign Type | Chemical & Hazardous Substance |
| Text Language | English |
| Text Legend | HEALTH HAZARD FIRE HAZARD SPECIFIC HAZARD REACTIVITY |
| Width (imperial) | 2.375 in |
| Width (metric) | 60.33 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |