Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 58389
- Part #:
- 58389
Product Description
Pennant Barricade Tape, Vinyl Coated Nylon, Fluorescent Orange, 18 in x 18 in x 18 in
30 Years of Service
Tough and durable flag barricade tape is made of vinyl coated nylon so it can be used repeatedly.
| Part Number | 58389 |
| Product Number | 58389 |
| UPC | 754473583897 |
| UOM | Roll of 113 ft |
| Brand Name | Brady |
| Application | General Identification |
| Color | Fluorescent Orange |
| Dimensions (imperial) | 18 in W x 113 ft L |
| Dimensions (metric) | 45,720 mm (W) x 34,44 m (L) |
| Length (imperial) | 113 ft |
| Length (metric) | 34.44 m |
| Material | Vinyl Coated Nylon |
| Material Type | Nylon |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Barricade Tape |
| SAP Local Description | 25 PENNANTS,TOTAL LENGTH 113 ft |
| Shape | Triangle |
| Special Properties | Rope Length: 113.5 ft |
| Width (imperial) | 18 in |
| Width (metric) | 45.720 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |