Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Traffic Barrel - 57771
- Part #:
- 57771
Product Description
Traffic Barrel, 40 in H x 20.7 in Dia, Orange/White
30 Years of Service
Block off areas around your facility using Traffic Barrels from Brady®.
| Part Number | 57771 |
| Product Number | 57771 |
| UPC | 754473577711 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Traffic Control |
| Color | Orange, White |
| Diameter (imperial) | 20.7 in |
| Diameter (metric) | 52.58 cm |
| Dimensions (imperial) | 40 in H x 20.7 in Dia |
| Dimensions (metric) | 101,60 cm (H) x 52,58 cm (Dia) |
| Height (imperial) | 40 in |
| Height (metric) | 101.60 cm |
| Material | Polyethylene, Rubber |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Barricade |
| Reflective Type | Reflective |
| SAP Local Description | TRAFFIC BARREL, 40 inH, 20.7 inDIA |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |