Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
Made of durable fiberglass, our Cross Ribs are perfect for securing your Roll-Up Sign in its stand.
| Part Number | 57070 |
| Product Number | 57070 |
| UPC | 754473570705 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Color | Orange |
| Dimensions (imperial) | 3 ft H |
| Dimensions (metric) | 1,22 m (H) |
| Height (imperial) | 3 ft |
| Height (metric) | 1.22 m |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Material | Fiberglass |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign Holder |
| SAP Local Description | CROSS RIBS, FIBERGLASS, FOR 36 in SIGN |
| Contains 3TG Mineral | Yes-Contains,Not Conflict Free |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |