Huge Inventory / Fast Shipping
9" x 12" Brady Tag - 56946
- Part #:
- 56946
Product Description
Envelope, 12 in H x 9 in W, .1719 in, Fluorescent Orange
30 Years of Service
These transparent, durable vinyl envelopes protect data cards on machinery, valves, switches, controls, and more.
| Part Number | 56946 |
| Product Number | 56946 |
| UPC | 754473569464 |
| UOM | Pack of 25 Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Inspection Tagging, Lockout Tagout |
| Attachment Type | Grommet |
| Color | Fluorescent Orange |
| Dimensions (imperial) | 12 in H x 9 in W |
| Dimensions (metric) | 228,60 mm (W) x 304,80 mm (H) |
| Height (imperial) | 12 in |
| Height (metric) | 304.80 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Material | Vinyl |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Envelope |
| SAP Local Description | 9 inW X 12 inH, ORANGE FLUORESCENT 25/PACK |
| Width (imperial) | 9 in |
| Width (metric) | 228.60 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |