The B-681 high performance pipemarker is a surface printed polyester label with a polyester overlaminate that is applied to a fiberglass plastic carrier.
- Ideal for use in areas where excellent chemical and abrasion resistance is required
- Style HPHV (High Performance High Visibility) pipe markers are supplied on a fiberglass plastic carrier and are ideal for 8" and larger pipe diameters
- Easy strap-on installation of fiberglass plastic carrier
- Can be used indoors and outdoors
Key Characteristics
| Part Number | 5632-HPHV |
| Product Number | 56333 |
| UPC | 754473563332 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Pipe and Valve Marking |
| Arrow Direction | Directional |
| Average Outdoor Durability | 5 to 8 Years |
| Brady Material Number | B-681/B-883 |
| Cards or Sheets per Pack | 1 |
| Character Height (imperial) | 3.5 in |
| Character Height (metric) | 88.90 mm |
| Class | Air |
| Color | White on Blue |
| Country | US, CA, MX |
| Dimensions (imperial) | 4 in H x 24 in W |
| Dimensions (metric) | 60,96 cm (W) x 101,60 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI A13.1 |
| Height (imperial) | 4 in |
| Height (metric) | 101.60 mm |
| Includes | (2) Mounting Clips |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Laminated |
| Material | Polyester Overlaminate on Fiberglass Plastic Carrier |
| Material Properties | High Visibility, Rigid |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 230 °F |
| Minimum Pipe Diameter (imperial).1 | 8 in |
| Minimum Pipe Diameter (metric) | 203.20 mm |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Pipe Diameter Range (imperial) | 8 in or larger |
| Pipe Diameter Range (metric) | 203.20 mm or larger |
| Pipe Marker Mounting Style | Fiberglass Carrier |
| Pipe Marker Style | HPHV |
| Pre-Printed Areas on Label | Pipe Contents & Pictograms |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Pipe Marker |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Quantity per Card or Sheet | 1 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-681 |
| SAP Local Description | 5632-HPHV ASBESTOS FREE INSULATION |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 110 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 230 °F |
| Text Language | English |
| Text Legend | ASBESTOS FREE INSULATION |
| Width (imperial) | 24 in |
| Width (metric) | 60.96 cm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
5632-HPHV
Product Type
Pipe Marker
Label Width
24"
Label Height
4"
Color
White on Blue
Material
Polyester Overlaminate on Fiberglass Plastic Carrier
Sold By
Each
Application
Pipe and Valve Marking
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null