Huge Inventory / Fast Shipping
4" x 30 yd Brady Label - 55371
- Part #:
- 55371
Product Description
Brady, 55371, Label, 4" W, 30 yd H, Black on Green
30 Years of Service
Ammonia Pipe Banding Tape helps secure your IIAR pipe markers to indoor or outdoor pipes.
| Part Number | 55371 |
| Product Number | 55371 |
| UPC | 754473553715 |
| UOM | Roll of 30 Yards |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Pipe and Valve Marking |
| Arrow Direction | Directional |
| Average Outdoor Durability | 8 to 10 Years |
| Brady Material Number | B-946 |
| Class | Other liquids |
| Color | Black on Green |
| Combined IIAR Legend | LOW |
| Compatible Surface Types | General |
| Country | US, CA, MX |
| Dimensions (imperial) | 4 in W x 30 yd L |
| Dimensions (metric) | 101,60 mm (W) x 27,43 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI A13.1 |
| Finish | Gloss |
| IIAR Pressure Level | LOW |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Length (imperial) | 30 yd |
| Length (metric) | 27.43 m |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Pipe Marker Mounting Style | Self-Adhesive |
| Pre-Printed Areas on Label | IIAR Legend |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Pipe Marker |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Weather-resistant |
| SAP B-Number | B-946 |
| SAP Local Description | AMMONIA (IIAR) TAPE |
| Self-Adhesive Pipe Marker Format | Roll Form, Continuous |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 180 °F |
| Text Language | English |
| Text Legend | Low |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 4 in |
| Width (metric) | 101.60 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |