Huge Inventory / Fast Shipping
2.75" x 9" Brady Label - 51669
- Part #:
- 51669
Product Description
Brady, 51669, Label, 2.75" W, 9" H, Black on White
30 Years of Service
Printed with weather resistant ink and is particularly suited for applications where weatherability is key
| Part Number | 51669 |
| Product Number | 51669 |
| UPC | 754473516697 |
| UOM | Card of 39 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | General Identification, Safety Identification |
| Average Outdoor Durability | 8 to 10 Years |
| Brady Material Number | B-946 |
| Cards or Sheets per Pack | 1 |
| Character Height (imperial) | 0.75 in |
| Character Height (metric) | 19.05 mm |
| Color | Black on White |
| Compatible Surface Types | General |
| Dimensions (imperial) | 9 in H x 2.75 in W |
| Dimensions (metric) | 69,85 mm (W) x 228,60 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 2979 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 9 in |
| Height (metric) | 228.60 mm |
| Includes | Each card contains 1 through 24 & 1 through 15 |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Standard High Quality |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Pressure Sensitive Adhesive |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Quantity per Card or Sheet | 39 |
| Reflective Type | Non-reflective |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Weather-resistant |
| SAP B-Number | B-946 |
| SAP Local Description | B946 NUMBER CARD .75X.657 39-UP 2.75X9 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 180 °F |
| Text Legend | Assorted Numbers |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 2.75 in |
| Width (metric) | 69.85 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |