Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
All Purpose Lockout Cables from Brady® have superior chemical, corrosion and temperature resistance properties.
| Part Number | 50953 |
| Product Number | 50953 |
| UPC | 754473509538 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Cable Finish/Coating | Vinyl |
| Color | Red |
| Diameter (imperial) | 0.187 in |
| Diameter (metric) | 4.76 mm |
| Dimensions (imperial) | 0.187 in Dia x 16 ft L |
| Dimensions (metric) | 4,76 mm (Dia) x 4,88 m (L) |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Length (imperial) | 16 ft |
| Length (metric) | 4.88 m |
| Material | Metal |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -35 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -31 °F |
| Number of Loops | Unlooped |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Cable |
| Risk Type | Mechanical Risk |
| SAP B-Number | LOTO-3 |
| SAP Local Description | GALVANIZED WIRE,3/16 in,7 X 19,16 ft |
| Service Temperature Range (°C) | -35 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -31 °F - 176 °F |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |