Huge Inventory / Fast Shipping
10' x 4' Brady Label - 50902
- Part #:
- 50902
Product Description
Brady, 50902, Label, 10' W, 4' H, White, Yellow on Blue
30 Years of Service
Safety banners promote and motivate employees on the importance of workplace safety and preparedness.
| Part Number | 50902 |
| Product Number | 50902 |
| UPC | 754473509026 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, General Identification |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | White, Yellow on Blue |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 4 ft H x 10 ft W |
| Dimensions (metric) | 3,05 m (W) x 1,22 m (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 4 ft |
| Height (metric) | 1.22 m |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polyethylene |
| Material Properties | Durable |
| Material Type | Polyethylene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82.2 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Grommet Holes |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Banner |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP Local Description | GRAPHIC SAFETY BANNER 4 ftX10 ft |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82.2 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 180 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 4 ft x 10 ft |
| Sign Type | Office & Facility Signs & Labels |
| Text Language | English |
| Text Legend | THINK SAFETY |
| Thickness (imperial) | 0.0551 in |
| Thickness (metric) | 1.4 mm |
| Width (imperial) | 10 ft |
| Width (metric) | 3.05 m |
| Write-On Area? | No |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |