Huge Inventory / Fast Shipping
7.5" x 18" Brady Label - 50783
- Part #:
- 50783
Product Description
Brady, 50783, Label, 7.5" W, 18" H, Red on White
30 Years of Service
B-401 plastic signs from Brady® are ideal for use in light duty industrial, utility, commercial and institutional environments.
| Part Number | 50783 |
| Product Number | 50783 |
| UPC | 754473507831 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Arrow Direction | Down |
| Brady Material Number | B-401 |
| Calculated Sign Shape | V Sign |
| Color | Red on White |
| Corner Type | Square |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 18 in H x 7.5 in W |
| Dimensions (metric) | 190,50 mm (W) x 457,20 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 18 in |
| Height (metric) | 457.20 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | V |
| Material | Polystyrene |
| Material Properties | Rigid |
| Material Type | Polystyrene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Double-Faced Foam Adhesive Tape, Mounting Holes |
| Number of Printed Sides | 3 |
| Pictogram Description | Arrow Symbol |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-401 |
| SAP Local Description | 3-WAY SIGN FIRE ALARM |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | V-Shaped |
| Sign Projection Type | 3-Way |
| Sign Size-General (imperial) | 18 in x 7.5 in |
| Sign Type | Fire Fighting |
| Text Language | English |
| Text Legend | FIRE ALARM |
| Thickness (imperial) | 0.06 in |
| Thickness (metric) | 1.524 mm |
| Width (imperial) | 7.5 in |
| Width (metric) | 190.50 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |