Designed to warn of hazardous areas, putting valuable safety information at the point of need.
Key Characteristics
| Part Number | 49062 |
| Product Number | 49062 |
| UPC | 754473490621 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | ASTM E-2072-00 / ASTM E-2073-00, ASTM E-162, ASTM E-648, ASTM E-662, IMO Resolution A.752(18), ISO/CD 15370, Marine Safety Committee MSC.27(61), DIN 67 510 (Parts 1 - 4), OSHA 1910.37 |
| Brady Material Number | B-808 |
| Calculated Sign Shape | Circle |
| Color | Red on Glow |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Diameter (imperial) | 17 in |
| Diameter (metric) | 431.80 mm |
| Dimensions (imperial) | 17 in Dia |
| Dimensions (metric) | 431,80 mm (Dia) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Illumination | Glow in the Dark |
| Image or Text | Image & Text |
| Label Properties | Glow in the Dark |
| Laminated | Velvet Embossed Vinyl Overlaminate |
| Material | Laminated Polyester |
| Material Properties | Photoluminescent |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 70 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 158 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Class II |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Floor Sign |
| Printer and Label Applications | General Identification, Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-808 |
| SAP Local Description | B808 17 in DIA RED/GLO FIRE EXTINGUISHER |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 70 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 158 °F |
| Shape | Circle |
| Sign Size-General (imperial) | 17 in Dia |
| Sign Type | Floor |
| Text Language | English |
| Text Legend | FIRE EXTINGUISHER |
| Thickness (imperial) | 0.0169 in |
| Thickness (metric) | 0.429 mm |
| Trade Name | BradyGlo |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
49062
Product Type
Floor Sign
Label Width
17"
Color
Red on Glow
Adhesive
Permanent Acrylic
Material
Laminated Polyester
Sold By
Sign
Application
Facility Identification, Floor Marking
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null