Huge Inventory / Fast Shipping
42" x 30.5" Brady Label - 47204
- Part #:
- 47204
Product Description
Brady, 47204, Label, 42" W, 30.5" H, Black on Yellow
30 Years of Service
Polystyrene manhole signs fit under most standard manhole covers.
| Part Number | 47204 |
| Product Number | 47204 |
| UPC | 754473472047 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification, Safety Identification |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black on Yellow |
| Compatible Surface Types | Cold, High Surface Energy |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 30.5 in H x 42 in W |
| Dimensions (metric) | 1066,80 mm (W) x 774,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Header | CAUTION |
| Height (imperial) | 30.5 in |
| Height (metric) | 774.70 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Laminated | Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polystyrene |
| Material Type | Polystyrene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 230 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-302 |
| SAP Local Description | STOCK MANHOLE COVER-30.5 in x 42 in 47204 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 110 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 230 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 30.5 in x 42 in |
| Sign Type | Confined Space |
| Text Language | English |
| Text Legend | CONFINED SPACE DO NOT ENTER WITHOUT OBTAINING PERMIT |
| Thickness (imperial) | 0.006 in |
| Thickness (metric) | 0.152 mm |
| Width (imperial) | 42 in |
| Width (metric) | 1066.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |