Huge Inventory / Fast Shipping
6" x 6" Brady Label - 44545
- Part #:
- 44545
Product Description
Brady, 44545, Label, 6" W, 6" H, Black, Red on White
30 Years of Service
Clearly mark no smoking areas with this no smoking sign.
| Part Number | 44545 |
| Product Number | 44545 |
| UPC | 754473445454 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Brady Material Number | B-447 |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | Black, Red on White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 6 in H x 6 in W |
| Dimensions (metric) | 152,40 mm (W) x 152,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 6 in |
| Height (metric) | 152.40 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image Only |
| Material | Sub-surface printed Polycarbonate |
| Material Type | Polycarbonate |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-447 |
| SAP Local Description | B447 6X6 RED/BLK/WHT NO SMOKING PICTO |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 6 in x 6 in |
| Sign Type | No Smoking Signs |
| Text Language | No text |
| Thickness (imperial) | 0.005 in |
| Thickness (metric) | 0.127 mm |
| Width (imperial) | 6 in |
| Width (metric) | 152.40 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |