Strap-On Pipe Markers from Brady® are ideal for indoor and outdoor use.
- Designed for general purpose pipe identification on pipes that have a 6 in. or larger diameter, including insulation
- May be applied to dirty, oily, greasy or rough surfaces
- Installs quickly and easily in older facilities or new construction
- Pipe Markers are lightweight and durable and can be removed and reapplied in other areas
- Includes two nylon straps for mounting to pipes
- Additional strapping (Brady 41772) sold separately
Key Characteristics
| Part Number | 4317-G |
| Product Number | 108910 |
| UPC | 754473671426 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
Specifications
| Application | Pipe and Valve Marking |
| Arrow Direction | Directional |
| Average Outdoor Durability | 5 to 8 Years |
| Brady Material Number | B-915 |
| Cards or Sheets per Pack | 1 |
| Character Height (imperial) | 2.5 in |
| Character Height (metric) | 63.50 mm |
| Class | Water |
| Color | White on Green |
| Country | US, CA, MX |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 24 in W |
| Dimensions (metric) | 60,96 cm (W) x 25,40 cm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI A13.1 |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 25.40 cm |
| Includes | (2) Nylon Mounting Straps, Pipe Marker |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Pipe Diameter (imperial).1 | 9.875 in |
| Maximum Pipe Diameter (metric) | 250.83 mm |
| Maximum Service Temperature (°C) | 60 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 140 °F |
| Minimum Pipe Diameter (imperial).1 | 8 in |
| Minimum Pipe Diameter (metric) | 203.20 mm |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Pipe Diameter Range (imperial) | 8 - 9.875 in |
| Pipe Diameter Range (metric) | 203.20 - 250.83 mm |
| Pipe Marker Mounting Style | Strap-On |
| Pipe Marker Style | G |
| Pre-Printed Areas on Label | Pipe Contents |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Pipe Marker |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Quantity per Card or Sheet | 1 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-915 |
| SAP Local Description | B915 4317-G WHT/GRN STYLE G |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 60 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 140 °F |
| Text Language | English |
| Text Legend | DOMESTIC HOT WATER RETURN |
| Trade Name | Strap-On |
| Width (imperial) | 24 in |
| Width (metric) | 60.96 cm |
Compliance
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
MFG Part Number
4317-G
Product Type
Pipe Marker
Label Width
24"
Label Height
10"
Color
White on Green
Material
Plastic
Sold By
Each
Application
Pipe and Valve Marking
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null