Huge Inventory / Fast Shipping
0.25" x 100' Brady Label - 42331
- Part #:
- 42331
Product Description
Brady, 42331, Label, 0.25" W, 100' H, Silver
30 Years of Service
Durable Stainless Steel Strapping is ideal for attaching Brady HPHV pipe markers to pipes.
| Part Number | 42331 |
| Product Number | 42331 |
| UPC | 754473423315 |
| UOM | Pack of 100 ft |
| Brand Name | Brady |
| Application | Pipe and Valve Marking |
| Color | Silver |
| Dimensions (imperial) | 0.25 in W x 100 ft L |
| Dimensions (metric) | 6,35 mm (W) x 30,48 m (L) |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Length (imperial) | 100 ft |
| Length (metric) | 30.48 m |
| Material | Stainless Steel Grade 316 |
| Material Properties | Laser-engravable |
| Material Type | Stainless Steel |
| Maximum Service Temperature (°C) | 815 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 1499 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -80 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -112 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Mounting Strap |
| SAP Local Description | STAINLESS STEEL STRAPPING |
| Service Temperature Range (°C) | -80 °C - 815 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -112 °F - 1499 °F |
| Thickness (imperial) | 0.02 in |
| Thickness (metric) | 0.50 mm |
| Width (imperial) | 0.25 in |
| Width (metric) | 6.35 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Yes - Other Heavy Metals |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |