Huge Inventory / Fast Shipping
15.25" x 8.25" Brady Label - 37851B
- Part #:
- 37851B
Product Description
Brady, 37851B, Label, 15.25" W, 8.25" H, Glow White on Black
30 Years of Service
BradyGlo™ steel-framed exit signs are highly durable, easy to install, require no power source, and are UL certified for LED lighting as an acceptable charging source.
| Part Number | 37851B |
| Product Number | 37851 |
| UPC | 754473378516 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, Exit and Egress Marking |
| Approval/Compliance (EMEA) | NFPA Life Safety Code 101, OSHA 1910, UL924 |
| Brady Material Number | B-355 |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Glow White on Black |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 8.25 in H x 15.25 in W |
| Dimensions (metric) | 387,35 mm (W) x 209,55 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | NFPA 101, OSHA 29 CFR 1910 |
| Height (imperial) | 8.25 in |
| Height (metric) | 209.55 mm |
| Illumination | Glow in the Dark |
| Image or Text | Text Only |
| Layout | Landscape |
| Material | Plastic |
| Material Properties | Explosion-safe, Photoluminescent, Rigid |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Service Temperature (°C) | 50 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 122 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Photoluminescent |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-355 |
| SAP Local Description | WALL MOUNTED EXIT SIGN BLACK |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 50 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 122 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 8.25 in x 15.25 in |
| Sign Type | Admittance and Exit |
| Text Language | English |
| Text Legend | EXIT |
| Thickness (imperial) | 0.25 in |
| Thickness (metric) | 6.35 mm |
| Trade Name | BradyGlo |
| Viewing Distance (imperial) | 50 ft |
| Width (imperial) | 15.25 in |
| Width (metric) | 387.35 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |