Huge Inventory / Fast Shipping
7" x 10" Brady Label - 31419LS
- Part #:
- 31419LS
Product Description
Brady, 31419LS, Label, 7" W, 10" H, Black on Orange
30 Years of Service
Self-Sticking Polyester (B-485) is used to identify the actual or potential presence of a biologically hazardous material.
| Part Number | 31419LS |
| Product Number | 141592 |
| UPC | 754473946975 |
| UOM | Pack of 10 Each |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification, Hazard Communication Identification |
| Brady Material Number | B-485 |
| Calculated Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Color | Black on Orange |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Corner Type | Square |
| Country | CA, MX, US |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 7 in W |
| Dimensions (metric) | 177,80 mm (W) x 254,00 mm (H) |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 254.00 mm |
| Image or Text | Image & Text |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Layout | Portrait |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Rigid |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 50 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 122 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Pictogram Description | Biohazard Symbol |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | General Identification, Hazardous Materials |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP B-Number | B-485 |
| SAP Local Description | B-485 10x7 10/pk INFECTIOUS LINEN |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 50 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 122 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 10 in x 7 in |
| Sign Type | Chemical & Hazardous Substance |
| Text Language | English |
| Text Legend | BIOHAZARD |
| Thickness (imperial) | 0.011 in |
| Thickness (metric) | 0.279 mm |
| Width (imperial) | 7 in |
| Width (metric) | 177.80 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |