Huge Inventory / Fast Shipping
9" x 10" Brady Label - 30698
- Part #:
- 30698
Product Description
Brady, 30698, Label, 9" W, 10" H, Green
30 Years of Service
Gauge marking Labels color code your gauges to easily identify acceptable or dangerous levels.
| Part Number | 30698 |
| Product Number | 30698 |
| UPC | 754473306984 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification, Safety Identification |
| Calculated Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Color | Green |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 10 in H x 9 in W |
| Dimensions (metric) | 228,60 mm (W) x 254,00 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 10 in |
| Height (metric) | 254.00 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | No Image/Text |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Label Properties | Chemical Resistant, Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Portrait |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Easy to Apply, Flexible |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 93.3 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 200 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Lean / 5S |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Weather-resistant |
| SAP Local Description | GAUGE MARKING LABEL GREEN |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 93.3 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 200 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 10 in x 9 in |
| Sign Type | Information |
| Thickness (imperial) | 0.006 in |
| Thickness (metric) | 0.15 mm |
| Width (imperial) | 9 in |
| Width (metric) | 228.60 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |