Huge Inventory / Fast Shipping
1.5" x Brady Label - 30663
- Part #:
- 30663
Product Description
Brady, 30663, Label, 1.5" W, 500 Labels per Roll, Dark Green
30 Years of Service
Organize your facility with pressure-sensitive Color-Coded Labels.
| Part Number | 30663 |
| Product Number | 30663 |
| UPC | 662820052135 |
| UOM | Roll of 500 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Adhesive |
| Application | General Identification |
| Cards or Sheets per Pack | 500 |
| Color | Dark Green |
| Diameter (imperial) | 1.5 in |
| Diameter (metric) | 38.10 mm |
| Dimensions (imperial) | 1.5 in Dia |
| Dimensions (metric) | 38,10 mm (Dia) |
| Illumination | Not Illuminated |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Paper |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Lean / 5S |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Quantity per Card or Sheet | 500 |
| Quantity per Roll | 500 |
| Reflective Type | Non-reflective |
| SAP Local Description | INV.LABEL-1-1/2IN DK GRN PAPER 500/ROLL |
| Serialization Values | No Serialization |
| Shape | Circle |
| Sign Type | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Total Quantity | 500 |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |