Huge Inventory / Fast Shipping
30 Years of Service
Brady's lockout tagout stations ensure that lockout devices are properly stored and always accessible when needed.
| Part Number | 3013 |
| Product Number | 3013 |
| UPC | 754473452391 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Cabinet Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | White |
| Depth (imperial) | 4.5 in |
| Depth (metric) | 114.30 mm |
| Dimensions (imperial) | 30 in H x 24 in W x 4.5 in D |
| Dimensions (metric) | 609,60 mm (W) x 762,00 mm (H) x 114,30 mm (D) |
| Height (imperial) | 30 in |
| Height (metric) | 762.00 mm |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Lockout Station Filled or Unfilled | Unfilled |
| Material | Acrylic |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Lockout Station |
| SAP Local Description | PRINZING BILINGUAL LOCKOUT CENTER |
| Text Language | English, Spanish |
| Text Legend | SAFETY LOCK-OUT CENTER USE LOCKS / TAGS TO DISABLE EQUIPMENT PRIOR TO MAINTENANCE, CLEANING OR INSPECTION |
| Width (imperial) | 24 in |
| Width (metric) | 609.60 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |