Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 151721
- Part #:
- 151721
Product Description
Dispenser PPE Dispenser 21 in H x 18 in W x 5.25 in D Steel White
30 Years of Service
Keep everything you need to keep your employees and visitors safe in a centralized spot with this wall-mountable Steel Sanitation Station.
| Part Number | 151721 |
| Product Number | 151721 |
| UPC | 888434558270 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Color | White |
| Depth (imperial) | 5.25 in |
| Depth (metric) | 133.35 mm |
| Dimensions (imperial) | 21 in H x 18 in W x 5.25 in D |
| Dimensions (metric) | 457,20 mm (W) x 533,40 mm (H) x 133,35 mm (D) |
| Height (imperial) | 21 in |
| Height (metric) | 533.40 mm |
| Material | Steel |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Dispenser |
| SAP Local Description | STEEL SANITIZATION STATION TOP ONLY |
| Text Language | English |
| Text Legend | Hand Sanitizer |
| Type | PPE Dispenser |
| Width (imperial) | 18 in |
| Width (metric) | 457.20 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |