Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 151316
- Part #:
- 151316
Product Description
ALF14-25 adapter arm compatible with MyData VMF 30 Vibratory Pick/Pack Machin
30 Years of Service
Make PCB ID a breeze with the ALF14-25 Label Feeder. This automatic label feeder is customizable so you can use it with a variety of pick and apply machines.
| Part Number | 151316 |
| Product Number | 151316 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Circuit Board Labeling |
| Depth (imperial) | 7.087 in |
| Depth (metric) | 180.00 mm |
| Dimensions (imperial) | 8.661 in H x 7.087 in D |
| Dimensions (metric) | 220,00 mm (H) x 180,00 mm (D) |
| Height (imperial) | 8.661 in |
| Height (metric) | 220.00 mm |
| Industry | Aerospace, Automotive, Biotechnology, Defense, Electronics, Healthcare, ICT, Manufacturing, Mass transit, Pharmaceutical, Security, Voice & data communication |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label Feeder |
| Printer Compatibility | ALF14-25 |
| SAP Local Description | VIBRATORY MAGAZINE CHANGE, MYDATA VMF-30 |
| Supported Pick and Place Machines | Mydata TP9, Mydata MY9-MY19, Mydata M100-SX, Mydata M100-DX, Mydata MY100-HX, Mydata MY200-EX, Mydata MY200-SX, Mydata MY200-DX, Mydata MY200-HX |
| Trade Name | ALF14-25 |
| Weight (imperial) | 21.16 lb |
| Weight (metric) | 9.6 kg |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Yes - Other Heavy Metals |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |