Huge Inventory / Fast Shipping
1.004" x 1.122" Brady Label - 150555
- Part #:
- 150555
Product Description
Brady, 150555, Label, 1.004" W, 1.122" H, Black, Red on White
30 Years of Service
Safety padlock labels help send a clear message when machine is down for service or maintenance.
| Part Number | 150555 |
| Product Number | 150555 |
| UPC | 754473615901 |
| UOM | Pack of 6 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Lockout Tagout |
| Brady Material Number | B-826 |
| Color | Black, Red on White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Dimensions (imperial) | 1.122 in H x 1.004 in W |
| Dimensions (metric) | 25,50 mm (W) x 28,50 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | OSHA 29 CFR 1910.147 |
| Header | DANGER |
| Height (imperial) | 1.122 in |
| Height (metric) | 28.50 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Material | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 93 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 199 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | -18 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 0 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -46 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -50 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Product Regulations (EMEA) | OSHA 29 CFR 1910.147 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| Reverse Legend | PROPERTY OF, PROPRIÉTÉ DE, PROPIEDAD DE |
| SAP B-Number | B-826 |
| SAP Local Description | 6 Sets of Labels for Brady Safekey Locks |
| Text Language | English, French, Spanish |
| Text Legend | LOCKED OUT. DO NOT REMOVE |
| Thickness (imperial) | 0.0049 in |
| Thickness (metric) | 0.124 mm |
| Trade Name | SafeKey |
| Width (imperial) | 1.004 in |
| Width (metric) | 25.50 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |