Huge Inventory / Fast Shipping
18" x 18" Brady Label - 13377
- Part #:
- 13377
Product Description
Brady, 13377, Label, 18" W, 18" H, Orange
30 Years of Service
Warning Flags are available in high-visibility orange and are quick and easy to attach using our Roll-Up Sign Flag Assembly 57072 (sold separately).
| Part Number | 13377 |
| Product Number | 13377 |
| UPC | 754473133771 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, Traffic Control |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | Orange |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 18 in H x 18 in W |
| Dimensions (metric) | 457,20 mm (W) x 457,20 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 18 in |
| Height (metric) | 457.20 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | No Image/Text |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Mesh, Wood |
| Material Properties | Durable |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | WARNING FLAG W/ 24 in HANDLE |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 18 in x 18 in |
| Sign Type | Blank Corridor & Projecting |
| Text Language | No text |
| Width (imperial) | 18 in |
| Width (metric) | 457.20 mm |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |