Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 121540
- Part #:
- 121540
Product Description
Ball Valve Lockouts Perma-mount Steel Red Valve Size Range: 0.5 to 2 in
30 Years of Service
These retrofit devices stay permanently in place at the point of need.
| Part Number | 121540 |
| Product Number | 121540 |
| UPC | 754473708764 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Ball Valve Lockout Type | Fits over Handle |
| Brady Material Number | LOTO-74 |
| Coating Material | Powder Coated |
| Color | Red |
| Depth (imperial) | 1.95 in |
| Depth (metric) | 49.53 mm |
| Dimensions (imperial) | 2.2 in H x 4.26 in W x 1.95 in D |
| Dimensions (metric) | 108,20 mm (W) x 55,88 mm (H) x 49,53 mm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | OSHA 1910.147 |
| Height (imperial) | 2.2 in |
| Height (metric) | 55.88 mm |
| Hole Inside Diameter (imperial) | 0.3 in |
| Hole Inside Diameter (metric) | 7.62 mm |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Material | Metal |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Maximum Pipe Diameter (imperial) | 1/2 in |
| Maximum Pipe Diameter (imperial).1 | 2.5 in |
| Maximum Pipe Diameter (metric) | 63.50 mm |
| Maximum Service Temperature (°C) | 90 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 194 °F |
| Maximum Shackle Diameter (imperial) | 0.281 in |
| Maximum Shackle Diameter (metric) | 7.14 mm |
| Maximum Valve Size (imperial) | 2 in |
| Minimum Pipe Diameter (imperial) | 2 in |
| Minimum Pipe Diameter (imperial).1 | 0.81 in |
| Minimum Pipe Diameter (metric) | 20.57 mm |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Minimum Valve Size (imperial) | 0.5 in |
| Number of Holes | 1 |
| Open or Closed Valve? | Closed |
| Pipe Diameter Range (imperial) | 0.81 - 2.5 in |
| Pipe Diameter Range (metric) | 20.57 - 63.50 mm |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Lockout Device |
| Risk Type | Mechanical Risk |
| SAP B-Number | LOTO-74 |
| SAP Local Description | ASSY, PKGD, SMALL, BALL VALVE LOCKOUT |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 90 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 194 °F |
| Trade Name | Perma-mount |
| Valve Size Range (imperial) | 0.5 - 2 in |
| Width (imperial) | 4.26 in |
| Width (metric) | 108.20 mm |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |