Huge Inventory / Fast Shipping
6" x 6" Brady Label - 121153
- Part #:
- 121153
Product Description
Brady, 121153, Label, 6" W, 6" H, Blue on White
30 Years of Service
Durable labels comply with all current Federal regulations regarding identification of waste materials for transportation off-site.
| Part Number | 121153 |
| Product Number | 121153 |
| UPC | 754473706593 |
| UOM | Pack of 100 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | BS 5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Brady Material Number | B-7569 |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | Blue on White |
| Compatible Surface Types | Curved, General |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 6 in H x 6 in W |
| Dimensions (metric) | 152,40 mm (W) x 152,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Finish | Gloss |
| Header | NON-REGULATED WASTE |
| Height (imperial) | 6 in |
| Height (metric) | 152.40 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Standard High Quality |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 75 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 167 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -20 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -4 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Hazardous Materials |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-7569 |
| SAP Local Description | B7569 6X6 BLUE/WHT 100 PCS/PKG HAZ LBL |
| Service Temperature Range (°C) | -20 °C - 75 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -4 °F - 167 °F |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 6 in x 6 in |
| Sign Type | Chemical & Hazardous Substance |
| Text Language | English |
| Text Legend | GENERATOR INFORMATION___, ETC. |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 6 in |
| Width (metric) | 152.40 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |