Huge Inventory / Fast Shipping
6" x 6" Brady Label - 121152
- Part #:
- 121152
Product Description
Brady, 121152, Label, 6" W, 6" H, Black, Red on Yellow
30 Years of Service
Durable labels comply with all current Federal regulations regarding identification of waste materials for transportation off-site.
| Part Number | 121152 |
| Product Number | 121152 |
| UPC | 754473706586 |
| UOM | Pack of 100 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | BS 5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Brady Material Number | B-7569 |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | Black, Red on Yellow |
| Compatible Surface Types | Curved, General |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 6 in H x 6 in W |
| Dimensions (metric) | 152,40 mm (W) x 152,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Finish | Gloss |
| Header | HAZARDOUS WASTE |
| Height (imperial) | 6 in |
| Height (metric) | 152.40 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Standard High Quality |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 75 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 167 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -20 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -4 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Hazardous Materials |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-7569 |
| SAP Local Description | B7569 6X6 BLK,RD/YEL 100 PCS/PKG HAZ LBL |
| Service Temperature Range (°C) | -20 °C - 75 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -4 °F - 167 °F |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 6 in x 6 in |
| Sign Type | Chemical & Hazardous Substance |
| Text Language | English |
| Text Legend | FEDERAL AND/OR STATE LAWS PROHIBIT IMPROPER DISPOSAL IF FOUND, CONTACT THE NEAREST POLICE OR PUBLIC SAFETY AUTHORITY, THE U.S. ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY OR THE CALIFORNIA DEPARTMENT OF TOXIC SUBSTANCE CONTROL GENERATOR'S INFORMATION |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 6 in |
| Width (metric) | 152.40 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |