Huge Inventory / Fast Shipping
6" x 6" Brady Label - 121151
- Part #:
- 121151
Product Description
Brady, 121151, Label, 6" W, 6" H, Black, Red on Yellow
30 Years of Service
Durable labels comply with all current Federal regulations regarding identification of waste materials for transportation off-site.
| Part Number | 121151 |
| Product Number | 121151 |
| UPC | 754473706579 |
| UOM | Pack of 100 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | BS 5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Brady Material Number | B-7569 |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Color | Black, Red on Yellow |
| Compatible Surface Types | Curved, General |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 6 in H x 6 in W |
| Dimensions (metric) | 152,40 mm (W) x 152,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Finish | Gloss |
| Header | HAZARDOUS WASTE |
| Height (imperial) | 6 in |
| Height (metric) | 152.40 mm |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Standard High Quality |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 75 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 167 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -20 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -4 °F |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Printer and Label Applications | Hazardous Materials |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-7569 |
| SAP Local Description | B7569 6X6 BLK,RD/YEL 100 PCS/PKG HAZ LBL |
| Service Temperature Range (°C) | -20 °C - 75 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -4 °F - 167 °F |
| Shape | Square |
| Sign Size-General (imperial) | 6 in x 6 in |
| Sign Type | Chemical & Hazardous Substance |
| Text Language | English |
| Text Legend | FEDERAL LAWS PROHIBIT IMPROPER DISPOSAL IF FOUND, CONTACT THE NEAREST POLICE OR PUBLIC SAFETY AUTHORITY, THE U.S. ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY OR THE CALIFORNIA DEPARTMENT OF TOXIC SUBSTANCE CONTROL GENERATOR'S INFORMATION NAME___ ADDRESS___PHONE___ CITY___STATE___ ZIP____ EPA ID NO.__ MANIFEST TRACKING NO.___ EPA WASTE NO.___ CA WASTE NO.___ ACCUMULATION START DATE__ CONTENTS, COMPOSITION__ PHYSICAL STATE SOLID_ LIQUID__ HAZARDOUS PROPERTIES: FLAMMABLE__ TOXIC__ CORROSIVE__ REACTIVE__ OTHER___ D.O.T. PROPER SHIPPING NAME AND UN OR NA NO. WITH PREFIX HANDLE WITH CARE! |
| Thickness (imperial) | 0.004 in |
| Thickness (metric) | 0.102 mm |
| Width (imperial) | 6 in |
| Width (metric) | 152.40 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |